Böbrek Kanseri Hakkında Konuşmak

Ailenize ve arkadaşlarınıza hastalığınızdan bahsetmek :1
  • Hastalığınızla mücadelede önemli basamaklardan biri bu konuda kimlerle konuşacağınıza karar vermektir. Herkesin kanserle mücadele şekli birbirinden farklı olabilir ve bu süreçte kolaylıkla konuşabileceğiniz kişileri seçmek önemlidir.

  • İlk aşamadan olup bitenler konusunda nasıl hissettiğinizden bahsetmek uygun olabilir. Hiçbir zaman yardım istemekten çekinmeyin, çünkü ne zaman ve kimden yardım geleceğini bilemezsiniz.

  • Aileniz ve arkadaşlarınız çoğu zaman bu konuda ne söyleyeceklerini bilemezler ve sizi üzmekten çekinirler. Onlara nasıl hissettiğinizi anlatmak, sizi daha rahat destekleyebilecekleri bir ortam yaratabilir.

Çocuklarınıza hastalığınızdan bahsetmek :2
  • Aileler sıklıkla çocuklarına veya torunlarına kanser tanısından bahsetmek istemezler, onların gösterebileceği tepkilerden çekinirler. Çocuklar genellikle evde olup biten şeylerden istemeseler de haberdar olurlar, bu yüzden onlarla konuşup bu konudaki duygularını öğrenmek önemlidir. Onların da bu konuda farklı kaygıları ve korkuları olabilir.

  • Bu konuda her çocuk farklı bir tepki verebilir ve bu tepkiler çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir. Sessiz ve sakin bir ortamda onlara hastalık ve tedavisiyle ilgili temel bilgiler vermek, hayatınızın nasıl değişebileceğini anlatmak faydalı olacaktır.

Kaynaklar
  1. Telling Others About Your Cancer https://www.cancer.org/treatment/understanding-your-diagnosis/telling-others-about-your-cancer.html (Erişim Tarihi: 28.08.2019).

  2. Helping Children When a Family Member Has Cancer: Dealing With Diagnosis. https://www.cancer.org/treatment/children-and-cancer/when-a-family-member-has-cancer/dealing-with-diagnosis.html (Erişim Tarihi: 28.08.2019).