Böbrek Kanseri Tedavisi

  • Çoğu hastada böbrek kanseri için temel tedavi kanserin cerrahi yolla çıkarılmasıdır. Kanser yayılmış bile olsa tümörün çıkarılması, daha uzun yaşam süresi, ağrı ve kanama gibi belirtilerin azaltılması gibi faydalar sağlayabilir.1

  • Cerrahi dışında hedefe yönelik tedaviler ve bağışıklık sistemini güçlendiren tedaviler gibi sistemik olarak uygulanan ilaç tedavileri bulunmaktadır.1

Böbrek tümörünün tedavisi hasta yaşı, genel sağlık durumu ve kanserin yayılım derecesine göre belirlenir.
  • Cerrahi Tedavi (nefrektomi): Bu işlem böbreklerin ve etrafındaki dokuların çıkarılması işlemidir. Açık veya kapalı ameliyat olarak yapılabilir. Erken dönem kanserlerde yapıldığı gibi, yayılmış aşamadaki bazı hasta gruplarında hastalıklı böbreğin cerrahi olarak çıkarılması hem bulguları hafifletmek hem de genel sağkalıma faydası için tavsiye edilir.

  • Embolizasyon: Ameliyat hasta için riskli ise sınırlı aşamadaki böbrek kanserlerinde hastalıklı böbreği besleyen damarın tıkanması (embolizasyon) sağlanarak tedavi edilmeye çalışılır. Bu işlem tümörün küçülmesini sağlar.

  • İlaç Tedavisi: Hedefe yönelik tedaviler, immünoterapiler, interferon tedavileri kullanılır. Bunlar tek tek veya birlikte de kullanılabilirler. Özellikle son yıllarda immünoterapi ve hedefe yönelik ajanların bir arada kullanımının oldukça başarılı olduğu görülmüştür.

Kaynaklar
  1. Kidney Cancer Treatment. https://www.cancer.org/content/dam/CRC/PDF/Public/8662.00.pdf (Erişim Tarihi: 28.08.2019).