Melanom Cilt Kanseri

Melanom, cilde ten rengi veya kahverengi rengini veren melanosit hücrelerinin kontrolden çıkması ile gelişen bir cilt kanseri türüdür.

Melanom cilt kanseri, cildin melanosit hücrelerinde başlar. Melanosit hücreleri cilde, saça ve gözlere rengini veren melanini oluşturur. Cilt, vücudumuzun tamamını kapsayan en büyük organdır. Güneş, sıcak / soğuk ve mikroplar gibi dış etmenlerden gelebilecek zararlara karşı vücudu korur. Cilt vücut ısısını kontrol eder, ter yoluyla vücuttan atık maddeleri uzaklaştırır ve dokunma duyu organıdır. Ayrıca D vitamini yapımına yardımcı olur.

Melanositler bir araya geldiğinde ciltte benler oluşur. Benler genellikle kahverengi veya pembe renkli, tümsek veya leke olarak görünürler. Pek çok insanın vücudunda kanser olmayan, iyi huylu benler vardır.

Ancak bazı durumlarda melanositlerdeki değişiklikler, melanom cilt kanserine neden olabilir. Bir benin renginde, boyutunda veya şeklinde ki bir değişiklik genellikle melanom cilt kanserinin ilk belirtisidir. 4 ana melanom tipi içerisinde yüzeysel yayılan melanom en sık görülen tipidir. Diğer türleri nodüler melanom, lentigo maligna melanom ve akral lentiginöz melanomdur. Bu melanom türleri yüzeysel yayılan melanoma göre çok daha nadir görülürler.

Melanomlar cildin herhangi bir yerinde gelişebilir, ancak erkeklerde gövdede (göğüs ve sırt), kadınlarda bacaklarda başlama olasılıkları daha yüksektir. Boyun ve yüz melanom gelişimi için diğer yaygın bölgelerdir.

Koyu pigmentli cilde sahip kişilerde melanom riski daha düşüktür. Ancak avuçlar, ayak tabanları veya tırnakların altında da melanom gelişebilir. Bu bölgelerdeki melanomlar, Afrikalı Amerikalılarda beyazlara göre daha sık görülmektedir.

Melanom cilt kanseri, vücudun melanositlerin bulunduğu cilt dışında diğer bölgelerinde de başlayabilir. Oldukça nadir olarak görünen mukozal lentiginöz melanom, burun pasajları, ağız ve anal kanal gibi bazı organların veya vücudun diğer bölümlerinin ince, nemli astarı üzerinde gelişir. Göz içinde de melanom oluşabilir.

Melanom dışı cilt kanserleri cildin bazal hücrelerinde ve skuamöz hücrelerinde başlar ve melanoma göre çok daha yaygın olarak görülür. Melanom diğer cilt kanserlerine göre daha nadir görülse de diğer organlara yayılma riskinin yüksek olması nedeniyle erken tanı ve hızlı tedavi gerektiren tehlikeli bir cilt kanseridir.