Melanom Cilt Kanseri Erken Tanı

Melanom, tedavinin uygulanabileceği erken dönemde tespit edilebilir. Bazı kişilerin melanoma yakalanma riski diğer kişilere göre daha yüksek olmakla beraber, herkesin melanom olabileceğini bilmesi önemlidir.

  • Kendi kendine cilt muayenesi: Kişilerin cildindeki benleri, lekeleri ve çilleri iyi tanıması, yeni benleri veya mevcut benlerdeki değişiklikleri fark etmesi için oldukça önemlidir. Dermatologlar, mümkünse ayda bir kez kişilerin kendi ciltlerini kontrol etmesini önermektedir. Kendi kendine cilt muayenesi, iyi aydınlatılmış bir odada tam boy aynanın önünde yapılmalıdır. Uyluk arkası gibi görülmesi zor bölgelere bakmak için elde tutulan bir ayna kullanılabilir. Avuç içleri ve ayak tabanları, kafa derisi, kulaklar, tırnaklar ve sırt dahil tüm bölgeler incelenmelidir. Kafa derisi ve sırt gibi görülmesi zor bölgeler için başka bir kişiden yardım istenebilir. Bu muayenelerde ciltte yeni gelişmiş veya boyutu, şekli ya da rengi değişen herhangi bir ben ya da leke var ise mutlaka doktora gösterilmelidir.

  • Hekim muayenesi: Özellikle displastik nevüs sendromu, ailesinde melanom öyküsü ya da daha önce melanom geçirmiş melanom riski yüksek kişiler için düzenli cilt muayeneleri önemlidir. Hekimler, çok sayıda bene sahip kişilerde zaman içerisinde benlerin durumumun takip edilebilmesi ve yenilerinin daha kolay görülebilmesi için tüm vücut fotoğraflarının çekilmesini isteyebilir.