Prostat Kanseri Nedir ?

Prostat kanseri, prostat dokularında malign (kanser) hücrelerin oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin kontrol dışında büyümesiyle başlar.

Prostat, erkek üreme sisteminde bir bezdir. Prostat, idrarı toplayan ve boşaltan mesanenin hemen altında ve bağırsağın alt kısmını oluşturan rektumun önünde yer alır ve yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. İdrarı mesaneden boşaltan idrar yolunun bir kısmını çevreler. Prostat bezi, meninin sıvı kısmının üretiminden sorumludur.

Erkekler yaşlandıkça prostat büyüyebilir. Genç erkeklerde, yaklaşık bir ceviz büyüklüğündeyken, yaşlı erkeklerde çok daha büyük boyutlara ulaşabilir.

Şekil 1: Prostat Bezi

Büyümüş bir prostat, mesaneden idrar akışını engelleyebilir ve cinsel işlevle ilgili sorunlara neden olabilir. Bu duruma iyi huylu (benign) prostat hiperplazisi (BPH) denir.  Benign prostat hiperplazi (BPH) kanser değildir, ancak sorunu gidermek için ameliyat gerekebilir. Benign prostat hiperplazisi belirtileri veya prostattaki diğer problemler prostat kanseri belirtileri ile benzer olabilir.