Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp

  • Sağlıklı bireyler, kanser tedavisi görmüş ve iyileşmiş, halen tedavi almakta olan hastalarımıza önerimiz, hekim tavsiyesi olmadan gıda takviyeleri, vitamin ve fitoterapi adı altında bitkisel tedavi kullanımından uzak durmalarıdır.
  • Kanser hastaları ve kemoterapi almakta olan hastalar için ek beslenme desteği doktorunun öneri sınırları içerisinde yetersiz beslenmesi olan hastalara ve normal kalori ve vitamin sınırına ulaşmak amacı ile önerilmektedir.
  • Farklı diyet önerileri (alkali beslenme, vegan beslenme, ketojenik diyet) ile ilgili bilimsel kanıtlanmış bir veri yoktur.
  • Lif içeriği yüksek beslenmenin, enflamasyonun azalttığı ve doğal bir antioksidan etki yarattığı bilinmektedir. Lifler, barsak bakterileri tarafınca kısa zincirli yağ asidine fermante olur ve pek çok kanser ilişkili gende baskılama yaparak kanser koruyucu özelliği bilinmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin kanser gelişiminin önlenmesinde rolü bilinmekle birlikte, günlük yaşamda, lifden zengin, sebze içeriği fazla, yeterince meyve, miktarı kısıtlanmış kırmızı et ve tercihen beyaz et tüketilmelidir. Dengeli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.