Sorular ve Cevaplar

Soru :

Embriyo dondurma, oosit dondurma, ovaryan doku dondurma ve implantasyonun nasıl yapıldığıyla ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

Cevap :

Embriyo ve yumurta dondurma için 2 hafta kadar FSH hormonu içeren ilaçlar veriliyor yumurta büyümesi ultrason ve estrogen ölçümleri ile takip ediliyor. Yumurtaların hazır olduğu belirlenince transvaginal olarak iğne aspirasyonu ile yumurtalar toplanıyor. Embriyo dondurma için sperm ile dölleniyor, yoksa yumurta olarak dondurulmuyor. İleride çocuk sahibi olmak istendiğinde embriyolar ( yad coulen yumurtalar döllendikten sonra) aşılamaya benzer basit bir prosedürle rahime enjekte ediliyor. Eğer hasta memapoza girmişse rahim hormom tedavisi ile hazırlanıyor. Rahim kemoterapiden ya da yaştan etkilenmediği için adetlerin kesilmiş olması sorun değil.
Yumurtalık nakli ya laparoskopik ( ya da benim en son geliştirdiğim robotik) cerrahi ile pelvise geri yerleştiriliyor, kanlanması bol olan pelvik duvara ya da menapoza girmiş olan overe dikiliyor. Bu durumda doğal hamilelik mümkün, menapoz geri çevriliyor. Karin içi uygun değilse yine geliştirdiğimiz bir yöntemle deri altına da konabiliyor ve buradan daha sonra yumurtalar toplanıp tüp bebek yapılıyor.